Smažený řízek, který si jen tak prskne na sporáku a zanechá mastný otisk na zdi v kuchyni, nebo snad vosk ze svíčky vylitý na sváteční ubrus? Nehody, které se ve zvýšené míře mohou stát během vánočních svátků jsou celé řady. Více než kdy jindy právě v tomto čase oceníte drobné triky, kterým můžete všem těm nehodám poskytnout první pomoc.
Mastná skvrna na zdi
V takovém případě odstavte všechno ze sporáku a urychleně poskytněte zdi první pomoc. V rychlosti je totiž polovina úspěchu. Existují dva triky, které můžete zkusit v první linii:
Odmašťující voda
Nebo rovnou celý odmašťující přípravek na nádobí v koncentrované síle. Naneste přípravek na houbičku nebo hadřík a přitiskněte, vysušte a zase přitiskněte a vysušte. Sušení čiňte savým papírem, třeba kuchyňskou utěrkou. A tak pořád dokola, dejte si pozor jen na to, abyste stíravými pohyby nesetřeli také malbu.
Chleba
Ano, střídka chleba parádně pomůže od neštěstí a když na mastnou skvrnu přitisknete chlebovou střídku, vysaje dobře přebytečný tuk ze zdi, z malby a zanechá ji alespoň sucho. Nějaká část mastnoty však na zdi zůstane. Do jisté míry se takové mastné skvrny dobře ošetřené, časem zmírňují.
Potom jim můžete pomoci ještě roztokem přípravku proti plísním, na bělení, a vody. Půl na půl nařeďte a naneste na již vyschlou mastnou skvrnu. Měla by se postarat o zbytek práce, vybělit a místo by mělo vypadat zase trošku jako nové…
Citrusy na zdi
No, budete se divit, ale vystříknutá šťáva z citrusů dokáže pěkně ozdobit zeď. Způsobem, který vypadá jako když ji navštívil pes a zanechal tu značku. Nic hezkého. I tady však existuje pomoc. A to právě ta, kterou jsme zmiňovali v předchozím oddíle. Protiplísňový bělící přípravek a voda. Nechte působit a potom lehce vysušte kuchyňskou utěrkou. A zopakujte v případě potřeby několikrát.
Nehody s voskem
V první chvíli může člověka napadnout nechat vosk zaschnout a vydrolit. To je možné snad jen v případě, že máte opravdu kvalitní obyčejný vosk, ale většina svíček je parafínová, a také u včelího vosku nebudete úspěšní. Tyto vosky jsou táhlé, mají příliš jemnou strukturu a nevydrolí se. Na ty musíme použít starý dobrý trik se savým papírem a žehličkou.
Na skvrnu přiložte savý papír nebo kuchyňskou utěrku a přejeďte žehličkou. A zopakovat. Jak se bude vosk pod horkem znovu rozpouštět, tak se bude vpíjet do papíru.
Skvrny od kávy a Coca coly
Od těchto temných a černých nápojů si můžeme pomoci velmi snadno. Potřísněné tkaniny namočte do studené vody, vymněte a potom vyperte standardním způsobem.
Skvrny od červeného vína
I ty jsou v tento čas časté… nejen od svařáčku. Když už vám na pěknou bílou halenku skočí nějaká ta kapka rudého vína, není nač čekat. Skvrnu musíte neutralizovat tím, co máte po ruce. Citronovou šťávou, solí nebo se doporučuje i bílé víno. Zalít skvrnu po červeném bílým. Ne, není to vtip, fungují tu zase kyseliny podobně jako u citronové šťávy. A co nejdříve potom skvrnu vymněte pod vlažnou vodou a prádlo normálně vyperte.
A vůbec… ať je takových nehod co nejméně, šťastné a veselé!