Praní barevného prádla do barevného lesku není vůbec složité. Jen musíte dodržet dvě základní pravidla. To první vůbec není překvapivé, ač se výrobci pracích prášků snaží přesvědčit každého, že skoro vůbec už nemusíte prádlo třídit. Není to pravda a zbytečně to kazí těmto gelům, kapslím a práškům pověst. Barevné prádlo budete mít parádně vyprané i s těmito speciálními přípravky, které jsou nakonec korunou celého úspěchu.
Od Sidoluxu můžete použít třeba tyto pohodlné prací perličky COLOR na barevné prádlo, které se báječně dávkují a jejich prací účinek je naprosto úchvatný. Ale pojďme si nejprve co nejvíce pojistit úspěch tím důležitým prvním pravidlem.
Ano, přebírejte a třiďte!
Stále ještě platí, že pro úspěch je dobré prádlo třídit podle alespoň základních barev. Nemusíte třídit na modré a bledě modré, žluté a oranžové, ale alespoň tmavé barvy oddělit od těch světlých. Přece jen kvalita oblečení je různá a opravdu neplechu může udělat i malý méně kvalitní kousek červeného nebo modrého oblečení. Tomu nezabrání ani sebelepší prací prášek. Takže dobré přetřídění prádla je prvním úspěchem.
TIP: Nejčastěji lidé třídí zvlášť i červené. Červená je totiž coby barvivo poměrně agresivní, takže základní třídění potom je na: bílé, černé, tmavé, světlé a červené. Osobně bych do citlivé kategorie zařadila i žlutou, protože na ní je bohužel vidět díky její jasnosti, každá jiná barva, která se jen trošku do prádla dostane.
Dodržujte správnou teplotu!
Tady se musíme řídit materiálem a požadavky na každém kousku oblečení, ale barevnému prádlu obecně nesvědčí vysoké teploty nebo vyvářka. To se riziko uvolňování barvy zvyšuje. Dívejte se na etikety na prádle, co se může prát na třicet, nedávejte na šedesát (ale na druhou stranu tento šedesátistupňový kousek snese třicetistupňové praní), i když to má stejnou barvu. Kupičky prádla se nám tedy množí ještě podle požadavku na teplotu praní.
Nemám gel na barevné prádlo? Zkuste na jemné…
Pokud zrovna nemáte po ruce gel nebo prášek na barevné prádlo, spíše než po prášku na bílé, sáhněte po přípravku na jemné prádlo nebo na vlnu. Rozhodně barevnému oblečení prospěje více než bělící přípravek. V případě úplné nouze dobře poslouží jedna polévková lžíce šamponu na vlasy. Pořád je to lepší než riskovat s pracím přípravkem pro bílé prádlo, který může negativní ovlivnit jasnost prádla, některé typy barev na různých materiálech může vyšisovat.
Nedávejte prášku víc!
Nebuďte v pokušení dávat na prádlo víc prášku než je třeba. Prádlo se nevypere líp, naopak, množství je vždy vypočítáno dostatečně a zbytky prášku se nemusí z prádla dobře vymáchat a poté tvoří šedavé skvrny nebo dráždí pokožku.
Praní barevného prádla – prvně v umyvadle
Pokud si nejste jistá kvalitou oblečení, tak první praní nějaký výrazné barvy udělejte v umyvadle ručně. Uvidíte tak, jestli opravdu pouští barvu. Příště ho už pak můžete zařadit do sady s ostatním prádlem.
TIP: Nebo zkuste speciální ubrousky, které při přidání do praného prádla vychytávají puštěné barvy. Jako pojistka se hodí. Nebo na nich právě dobře uvidíte, jestli je ve vaší várce prádla nějaký podezřelý kousek.
Nepřeplňujte pračku
Také je vhodné pračku nepřeplňovat. Prádlo se pak dobře nepromyje, nepromáchá a prací účinek prášku není dokonalý. Dodržujte vždy dávkování prádla nebo ho lehce poddimenzujte.