Řešením jsou například přípravky na mytí oken s nanotechnologiemi. Znatelně snižují možnost uchycení plísní na sklo a těsnění kolem oken. Mají totiž jednu velkou výhodu. Lze si je představit jako přípravky, které potáhnou okno mikroskopickou vrstvou oxidu křemičitého, který tam drží pomocí přirozeně přilnavých sil a zůstává propustný pro páru, vlhkost i teplotní výkyvy. Přitom ale odpuzuje vodu zvenčí a především plísně, takže i když se vám bude okno rosit, nevznikne na něm tak snadno plesnivý povlak.
https://www.lakma.cz/produkty-2/#window
Pět různých vůní a variant na výběr! My tedy rozhodně se zimními měsíci saháme po arktické variantě s velmi svěží vůní! Ať se tedy na oknech skví pouze námraza zvenčí, ale nikoliv prokvetlé černé plísně.
https://www.lakma.cz/produkt/sidolux-window-nano-code-s-vuni-arctic/
Proč se na podzim rosí okna?
Tento problém se objevuje s podzimem a vytrvale zůstává po celou dobu topné sezóny. Nejpalčivější je ale v těchto dnech, kdy ještě topná sezóna nejede naplno, či spíše, zdi jsou ještě prochladlé a provlhlé. Svou roli pak hraje i vlhkost kondenzovaná v domácnosti z vaření, sušení prádla nebo od pokojových květin, což podporuje ještě nižší větrání. Vydýchaný vlhký vzduch se potom sráží na studených částech bytu, což jsou nejčastěji okna, rámy a zdi okolo oken, kde se navíc ještě voda sráží a stéká. Nejhorší to bývá po ránu, kdy klesá venkovní teplota a pára se sráží někdy i v prostoru mezi skly. Uvnitř oken. Tam se většinou opět během dne vypaří a na plesnivění tato vnitřní část oken netrpí. Pokud ano, je to důvod k reklamaci.
Z vnitřní části oken můžeme zintenzivnit péči pomocí nanotechnologických přípravků na okna, kterými stačí jednou za týden přetřít okna. Srážení par se zmírní, a ještě více se zmírní sklon k tvoření plísní, protože nano vrstvička jim zabrání v uchycení.
Během dne nebo když se teplota v místnosti opět zvýší, se i orosení oken zmírní a zmizí.
Jak si ještě pomoci?
- Máte-li dřevěná okna, tak rámy pravidelně ošetřovat proti plísním.
- Zakoupit odvlhčovat vzduchu, je-li problém palčivý, ale údajně také dobře pomáhá čistička vzduchu.
- Každý den okna prostě utřít suchým hadříkem do sucha, zejména tam, kde se méně topí (ložnice).
- Častěji větrat na mikroventilaci, zejména, když jste delší dobu mimo domov (víkend). V době, kdy máte možnost a jste doma, je účinnější rázové vyvětrání kratší dobu a intenzivněji.
- V panelových bytech vyřešit kvalitněji odvlhčení koupelen, protože z nich pochází většina vlhkosti, která se sráží v ostatních místnostech.
Víte, že: V novostavbách se může tento problém vyskytovat častěji, ale je to tím, že první zimu teprve vysychá zdivo a omítky a v místnostech se více vypařuje vlhkost? Pokud máte první rok problém, je docela pravděpodobné, že další roky už budou v pořádku, až dům pořádně proschne.