Čistící prostředky jsou v drtivé většině případů v podstatě jedy, které je třeba skladovat na chráněných místech, na které nemohou zvířata ani děti. Zatímco zvířata často vede instinkt a pes vám prací prášek jen tak neslíže, zvířata mají citlivější čich a poznají žíravinu nebo zásaditou látku již po čichu, u dětí je riziko mnohem větší. Mezi časté úrazy v domácnosti patří právě různá poleptání, popálení, polití, vdechnutí nebo otravy tím, čím domácnost udržujeme čistou.
Děti lákají barvy tekutin, barevné granulky, zajímavé textury různých past nebo jen barevné obaly. Různé experimenty prokázaly, že téměř žádné dítě nedokáže odolat výzvě sáhnout na barevnou lahvičku plnou chemikálií, či ji případně ochutnat. Podle těchto sociálních experimentů jim dají děti přednost i před plyšáky nebo hračkami!
To je samo o sobě varující, a tak bezpečnosti v domácnosti s dětmi je třeba věnovat prvořadou pozornost. Stačí sekunda a neštěstí je hotovo!
Nejrizikovější pro tyto úrazy je věk od jednoho roku, kdy dítě už celkem aktivně leze a může nám občas utéci z dozoru až po věk do těch šesti let. Největší zvídavé nebezpečí hrozí tak čtyř nebo tříletým dětem, které v sobě kombinují i vynalézavost a naivitu.
Bezpečnostní uzávěry
Opravdu nebezpečné chemikálie, louhy a kyseliny, mají bezpečnostní uzávěry, které ale pouze znesnadňují otevření malým dětem. Nejsou stoprocentní ochranou, malí nenechavci po chvilce kroucení s plastovou lahvičkou dokáží otevřít i takovou lahev. Bezpečnostní uzávěr tedy neznamená bezpečný uzávěr!
Uzamykatelné skříňky
To je ideální řešení. Uzamykatelné skříňky, na různé mechanické zámky nebo na klíček, do kterých dítě nemůže. Nesmíte ovšem zapomínat skříňky uzavírat.
Místa, kam děti nedosáhnou nejsou ideální
Nikoliv v případě, že nemáte dva metry na výšku a manipulace s něčím umístěným na polici u stropu je bezpečná i vám. Neopatrné šmátrání ve vysokých patrech může lahve zvrhnout a když se nevylijí při pádu, mohou se po pádu uvolnit i bezpečnostní uzávěry a k úrazu přijdete vy i ti, kteří stojí vedle vás. Pokud už nebezpečné chemikálie dáváte do podobných míst, mějte k nim bezpečný přístup, výrazně je označte pro případ, že by k nim přišel někdo nepovolaný. A když už, je dobré všechny ty nebezpečné lahvičky dát nejprve do krabice a teprve potom uložit. Tím si zajistíte pohodlnější a tím i bezpečnější manipulaci.
Nikdy nepřelévat!
To platí pro celý život, nejen pro chvíle, kdy máte doma malé děti. Úrazy s chemikáliemi a trávicím traktem se většinou stávají tehdy, když do lahve po něčem přelijete cosi jiného, nebezpečného. O benzínu v pet lahvích by se dalo vyprávět! Vždy tedy dodržujte tuto bezpečnostní zásadu. Je prevencí před zbytečnými nehodami s katastrofálními následky.
Pozor dejte i na kosmetiku
Dejte si pozor také na kosmetické přípravky, pleťové vody, krémy, peelingy, odlakovače na nehty apod. I to jsou chemikálie, které mohou být pro děti velmi nebezpečné. Ty postačí mít někde v uzavíratelné skříňce nebo někde mimo jejich dosah.
A nakonec tip na závěr
Určitě se vyplatí si čas od času projít domácnost a ujistit se, že nebezpečné chemikálie jsou na bezpečných místech. Běžná manipulace, tu odložení a následné zapomenutí, tu něco nechá někdo jiný apod… může být příčinou velkého neštěstí.