Jak pečovat o to nejjemnější prádlo? Většinou jsou to ty největší prací oříšky pro každou hospodyňku. Častokrát máme strach strčit svetr do pračky, protože je jasné, že až ho vytáhneme, rozhodně už nebude takový jako dřív. A co hedvábí? Dá se vůbec něco takového prát bez rizika zničení? Hedvábné prádlo tak někdy dáváme do pračky s pocitem, že se s ním už skoro můžeme rozloučit. Nebojte se, stačí dodržet pár zásad a vaše prádlo bude stále jako nové.
Při praní a při péči o tyto citlivé kusy prádla (vlna, taft, hedvábí, satén apod.) musíme dbát především dvou základních pravidel.
Dbát na vhodný program v pračce, nebo prát ručně
Určitě si vždycky pročtěte prací štítek, některé kousky jsou tak citlivé, že snáší jen odborný zásah v profesionální čistírně. Například taft vůbec do styku s vodou přijít nesmí. Takže s nimi raději doma neriskujte, nechcete-li o ně přijít. Jinak se většinou tyto materiály perou na speciální programy nebo ručně.
Určitě se u těchto kousků vyhněte různým rychloprogramům nebo úsporným pracím programům – ty mohou prádlo poškodit, ačkoliv vás může třeba vidina krátkodobého pobytu prádla v pračce lákat k tomu to vyzkoušet. Kdepak – nejde o čas strávený v pračce, ale o rychlost, teplotu a zacházení, které se prádlu při každém pracím programu dostává. A déle tady znamená více. Používejte vždy jen přesně daný program. Většinou jsou to programy na „delicate prádlo“, „ruční praní“ nebo „vlněné prádlo“.
Pozor: Pravé hedvábí (z bource morušového) se vůbec nedoporučuje prát v pračce, to umělé hedvábí prát můžete i v pračce maximálně na 40 °C.
Pozor na sušičku: Například vlněné svetry do sušičky nepatří vůbec, protože by se zplstnatěla. Stejně tak tam nepatří kašmír, protože by se porušilo jeho vlákno.
Dbát na vhodný prací prostředek
A tady se opravdu nevyplatí šetřit, zkušenost se svetry máme jistě každý. Svetr vypraný v tuctovém pracím prášku dostane velmi zabrat, naopak svetr vypraný ve speciálním prostředku na svetry a jemné prádlo zůstává i po vyprání a usušení při rozložení (svetry by nikdy neměly viset) krásně nadýchaný a jako nový.
Víte, že dokonce vysoce kvalitní svetry z ovčí vlny (např. merino) by měly mít tu vlastnost, že sice nošením mohou povolit tvar, ale po vyprání se vrací do původního tvaru? Dobrým tipem i tady je praní svetrů otočených naruby (jako se to říká u džínových kalhot), aby se co nejméně mechanicky poškozoval povrch.
Některé prádlo, například kašmírové se dokonce doporučuje nejprve vyprat ve studené vodě v ruce a teprve potom vložit do pračky a ždímat maximálně na 1000 otáček.
Prací perly jako ideální volba pro praní hedvábí? Ano!
Prací perličky Perlux Delicate jsou pro takové prádlo ideálním řešením, a právě na svetrech si jejich účinek můžete bez obav vyzkoušet nejdříve. Snoubí v sobě výhody pracího prášku i tekutých pracích gelů. Mají silný prací účinek jako prášek a přitom se dobře rozpouští a působí na prádlo jemně, dobře se vymývají při máchání jako prací gely. Navíc tato novinka od Sidoluxu obsahuje speciální formuli SYSTEM SOFT & CARE, která pečuje o vlákna hebkého prádla a nedovolí například účinkům tvrdé vody nebo pracích látek vlákno poškodit. Prádlo je tak chráněné před uvolněním barvy, před blednutím, světlé prádlo nešedne díky tvrdé vodě, je zachována měkkost společně s tím, že prádlo neelektrizuje, změkčuje vodu a chrání i vnitřní vybavení pračky. A bonusem je parádní vůně!